Tarnów jest jednym z niewielu miast w Polsce, w których nie funkcjonuje stacjonarna forma opieki hospicyjnej.Na taką pomoc czekają rocznie setki osób w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Wsparciem dla nich jest obecnie Tarnowskie Hospicjum Domowe, które zapewnia opiekę medyczną, pielęgnacyjną i duszpasterską pacjentom i ich rodzinom, pozwalając im przejść przez doświadczenie choroby w warunkach domowych. Taka pomoc, niezwykle ważna, nie wyczerpuje jednak wszystkich potrzeb osób nieuleczalnie chorych w Tarnowie. W wielu przypadkach choroba dotyka osoby samotne. Nie zawsze rodziny pacjentów są w stanie, nawet przy wsparciu osób zewnętrznych, zapewnić choremu całodobową opiekę.

Z myślą o nich Fundacja Kromka Chleba w Tarnowie zainicjowała i prowadzi budowę pierwszego hospicjum stacjonarnego, które zostało nazwane Via Spei, czyli Droga Nadziei. W hospicjum będziemy nieść pomoc medyczną i wsparcie duchowe osobom nieuleczanie chorym na nowatory i ich rodzinom. Bez zapewnionych stałych  źródeł finansowania, ale z ogromną pomocą wielu ludzi dobrej woli (firm, instytucji i osób prywatnych) budowa hospicjum postępuje i aktualnie jesteśmy w połowie prac.

Najbliższe plany związane z budową to:
  • wykonanie tynków wewnętrznych,
  • wykonanie orurowania części podłogowej centralnego ogrzewania,
  • ułożenie warstw posadzek na parterze budynku (ocieplenie i ułożenie wylewki cementowej zbrojonej siatką stalową),
  • ocieplenie budynku

Z całego serca zapraszamy kolejne osoby do włączenia się w dzieło budowy hospicjum Via Spei. Każda pomoc, bez względu na skalę i wartość, jest bezcenna. Jest wymiernym krokiem przybliżającym nas do rozpoczęcia budowy tego tak bardzo potrzebnego miejsca. Kontakt do Fundacji Kromka Chleba: (14) 656 02 36; fundacja@kromkachleba.pl.