200 tys. Polaków potrzebuje opieki paliatywnej

Jak wynika z wyliczeń ekspertów, każdego roku w Polsce około 200 tys. osób wymaga opieki hospicyjnej lub paliatywnej. To liczba niemal dwa razy większa od liczby mieszkańców Tarnowa.

Procesem starzenia się społeczeństwa oraz wzrost liczby zgonów z powodu chorób przewlekłych, powodują, że rośnie liczba osób wymagających opieki paliatywno-hospicyjnej. Każdego roku w Polsce pomocy tego rodzaju potrzebuje około 200 tys. osób. W okresie 1999-2009 nastąpił w Polsce m.in. ponad pięciokrotny wzrost liczby dzieci pozostających pod opieką hospicjów.

- Dane te są bezwzględne i oznaczają, że konieczny jest rozwój instytucji opieki hospicyjnej oraz zwiększenie dostępności do tego rodzaju opieki świadczonej zarówno przez ośrodki publiczne, jak i prowadzone przez organizacje pozarządowe takie, jak na przykład nasza fundacja. Potrzebna też jest wykwalifikowana kadra i wolontariusze – mówi Anna Czech prezes Fundacji Kromka Chleba. Dodaje, że specjalistyczna opieka hospicyjna wymaga wysoko wykwalifikowanego zespołu interdyscyplinarnego, w skład którego wchodzą: lekarze, pielęgniarki, psychologowie, kapelani, pracownicy socjalni, rehabilitanci oraz wolontariusze.

Fundacja Kromka Chleba planuje uruchomić pierwsze hospicjum stacjonarne „Via spei” w Tarnowie. Prace przy budowie ośrodka mają rozpocząć się wiosną tego roku. Wg danych z roku 2008 roku w całej Polsce działało 349 zakładów opieki paliatywno – hospicyjnej, a orientacyjna liczba łóżek dostępnych w hospicjach stacjonarnych wynosiła 520. [prcm]